Česká Lípa židovská 2023

autor: | 10. května 2023 | Nepřehlédněte

Na konci války se vždy mísí pocity radosti z osvobození, ale také smutku těch, kteří se sice míru dočkali, ale přišli o někoho ze svých blízkých. Obzvláště velký smutek prožívali židovští přeživší, kterým 2. světová válka vzala celé rodiny. Tyto skutečnosti jsme si připomněli na pietní akci Česká Lípa židovská, která se konala 7. května 2023. V rámci tohoto setkání jsme vyčistili pět Kamenů zmizelých, tvz. Stolpersteinů, připomínajících smutný osud židovského rabína Wolffa a jeho rodiny. Všichni zahynuli v koncentračních táborech. Více si o tom můžete přečíst v Českolipském Deníku. Dále jsme byli přítomni uctění památky obětem pochodu smrti z koncentračního tábora Schwarzheide. Akci jsme zakončili prohlídkou starého židovského hřbitova. Kromě dojmů jsme si ze setkání odnesli i nové informace týkající se židovství i života židů v České Lípě.  

O Kamenech zmizelých se můžete více dozvědět například zde.

Hana Tesárková, Iva Pešková a účastníci akce 

 

Související obrázky: