Den válečných veteránů na naší škole

autor: | 12. listopadu 2021 | Nepřehlédněte

11.11. v 11 hodin roku 1918 byla ukončena první světová válka. My, druhostupňáci, jsme si tuto událost připomněli. Kdo chtěl, mohl si zakoupit kytičku vlčího máku, která byla zvolena symbolem tohoto dne. Proč? Podle básničky Johna McCraye Na flanderských polích. V tento den však vzpomínáme nejen na oběti první světové války, ale připomínáme si hrůzy všech bitevních polí v dějinách. Večer vzdáme hold padlým vojákům i válečným veteránům zapálením svíčky u pomníčků válek ve svých obcích.

Na polích ve Flandrech divoké máky rostou (John McCray)

Tam mezi kříži, řada za řadou.
Zde ležíme. Nahoře mezi červánky,
je možná slyšet zpívat skřivánky,
zde dole kanony jen svoji píseň řvou.

My už však nevstanem a je to možná zdání,
že včera ještě žili jsme a byli milováni.

Teď jenom tiše ležíme
na polích flanderských. 

Náš boj však zase jiní převezmou.
Do vašich rukou dáme my teď svou

hořící pochodeň a vy ji neste dál.
Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal,
že jsme tu padli zbytečně. Jen máky porostou
na polích flanderských. 

 (https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2580142-na-polich-flanderskych-vlci-maky-vlaji-a-pripominaji-185-milionu-obeti-prvni-svetove)

Natálka Tesařová, Jakub Holík, Lenka Polanská

Text napsala Anička Gregorová a Anežka Zitová

Děkuji Kubovi, Lence a Natálce nejen za to, že prodávali vlčí máky a mohou tak podpořit válečné veterány finančně, ale hlavně za to, že na tento důležitý moment v kalendáři upozornili své spolužáky. Zapojili jsme se tak mezi školy, které jsou hrdé na všechny, kdo se kdy v historii nebáli postavit se na obranu ostatních ať již v dobách světově válečných, ale i v moderních dějinách na bitevních polích nám vzdálených. Zdeněk Šmída, ředitel ZŠ

 

Související obrázky: