DEN ZEMĚ

autor: | 25. dubna 2018 | Doporučené

Ani v tomto školním roce jsme nezapomněli na Den Země a připomněli jsme si ho různými aktivitami. První stupeň vyjel na prohlídku nedaleké farmy. Druhý stupeň se věnoval různým tématům, která jsou v dnešní době aktuální. V šesté třídě žáci zjišťovali informace o svátku jako takovém. Kdy a kde tento svátek vznikl, kdo ho dnes slaví a jaká palčivá témata se připomínají. Povídali jsme si o kácení deštných pralesů a jeho důsledcích, hledali jsme na obalech svačin obsažený palmový tuk, přemýšleli o tom, jak je v přírodě vše provázané. V sedmé třídě jsme si pustili čtyřminutový film o současném velmi diskutovaném problému, kterým je tzv. plastový kontinent. Ve třídě po zhlédnutí filmu zavládlo naprosté ticho, protože byli všichni zděšeni, co všechno bývá ukryto v žaludcích ptáků. Následovalo zamyšlení a diskuse o tom, jak bychom mohli my jednotlivci přispět k tomu, aby se plastové skvrny v oceánech nezvětšovaly. Osmá a devátá třída si po zhlédnutí téhož filmu vzala rukavice a pytle a šla uklízet kolem školy. Ze začátku to vypadalo, že je kolem čisto, ale nakonec se posbíraly tři kilogramy odpadků, za což patří osmákům a deváťákům dík.

Iva Pešková

 

 

A jak můžeme pomoci zmírnit globální škodlivý dopad plastů a ničení světového životního prostředí my osobně? Tak například:

  1. Můžeme důsledně separovat odpad.
  2. Můžeme vytvářet méně odpadu tím, že nebudeme používat igelitové tašky a sáčky jen jednou, budeme si na nákupy nosit svoje tašky, budeme kupovat zboží a přemýšlet u toho, jestli musí být nutně zabalené další vrstvou plastů.
  3. Nemusíme používat jednorázové plastové talířky a příbory.
  4. Můžeme omezit pití z PET lahví na minimum. Kohoutová neslazená voda je dokonce zdravější.
  5. Salám a sýr si raději koupíme u řezníka v papíru než balený po 100g v plastu.
  6. Můžeme se zamyslet, jestli potřebujeme jablka ze Španělska (která se k nám musí složitě dovážet a zase v „něčem“ zabalená) nebo si raději koupíme jablka z Českého Středohoří.
  7. Budeme si číst etikety potravin a vyhýbat se těm, které obsahují palmový olej.
  8. A nakonec – mnohdy stačí jít ostatním příkladem, nenechat se strhnout proudem a naopak nakazit pár dalších lidí, aby naší planetě pomohli byť i jen malinkým, nepatrným kouskem.

Související obrázky: