Dopadl na nás stín Měsíce

V pátek 20. března 2015 dopoledne se při svých cestách Vesmírem na krátkou dobu postavili Slunce, Měsíc a Země do jedné přímky. Kužel měsíčního stínu tím pádem dopadl na povrch Země a náhodou zrovna na celou Evropu. V samém centru Evropy leží Kravaře a tak jsme celé páteční dopoledne běhali o přestávkách před školu a skrze velmi tmavé sklo jsme tento výjimečný úkaz pozorovali.

Fáze zatmění Slunce

Fáze zatmění Slunce

Pokud byste chtěli pozorovat úplné zatmění Slunce, museli byste stát na místě, kam dopadne plný stín, tedy v tzv. pásu totality. Ten se tentokrát pohyboval převážně Severním ledovým oceánem, přecházel přes Faerské ostrovy a Špicberky (na mapě je to ten modrý pruh).

Mapa zatmění Slunce 20. března 2015

Mapa zatmění Slunce 20. března 2015

Před kravařskou školou jsme pozorovali asi toto (kliknutím spustíte animaci):

Animace zatmění Slunce 20.března 2015 pro Prahu

Animace zatmění Slunce 20.března 2015 pro Prahu

Pokud vás zajímá, kdy budeme moct něco podobného zase pozorovat z našeho území, najdete to zde. A nakonec pro úplné fajnšmejkry uvádím schéma vzniku zatmění Slunce.

Schema zatmění Slunce

Schema zatmění Slunce

Zdeněk Šmída