Exkurze do elektráren ČEZ

autor: | 16. května 2024 | Nepřehlédněte

Ve čtvrtek 16. května 2024 jsme vyrazili na exkurzi do nedalekých elektráren, abychom si ověřili teoretické znalosti ze školyních lavic přímo v praxi. 7., 8. i 9. ročník navštívil nejprve tepelnou elektránu Ledvice, jednu z nejnovějších a nejmodernějších u nás. Přívítali nás pracovníci informačního centra, kteří věděli o elektrárně evidentně naprosto všechno. Shlédli jsme naučný 3D film v místním kině a po skupinkách jsme prošli elektrárnou až k výtahu, který nás bleskově vyvezl do výšky 28 pater, zbytek bylo již jen pár schodů a už jsme si prohlíželi elektrárnu a velmi široké okolí z nejvyšší výškové budovy v ČR.

Viděli jsme například třídírnu uhlí ze sousedního dolu Bílina, chladící věž, jeden z nejvyšších komínů v ČR, sousední města Ledvice, Bílina, Litvínov, Most či Teplice, zahlédli jsme Komáří Výžku, zámek Jezeří a samozřejmě východní část Krušných hor až po Děčínský Sněžník v dálce na severu.

Po prohlídce Ledvic jsme přejeli na jižní okraj Ústí nad Labem, kde jsou velká střekovská zdymadla a hlavně vodní elektrárna. A ano, je to přímo pod hradbami hradu Střekov. Prohlídka elektrárny byla také velice zajímavá, i když občas příliš technicky náročná. Celkově jsme se toho během exkurze hodně dozvěděli.

Zdeněk Šmída

Související obrázky: