Geologie = úžasné dobrodružství.

autor: | 10. února 2020 | Nepřehlédněte

 „Geologie může působit nezáživně, ale zdání klame. Není to nudná věda, ale úžasné dobrodružství. Geologie ovlivňuje vše kolem nás.“  Těmito slovy uvedl pan Mužák sobotní setkání tzv. geolovců v naší škole. Následovalo trochu nezbytné teorie, ale pak už jsme se zabývali hlavně praktickými činnostmi. Především jsme poznávali a rozlišovali kameny: vzorky, které přivezl pan Mužák, horniny a minerály z rodinných sbírek a také kamenné trofeje našeho minigeoparku na školním hřišti.

Určit horninu či nerost je docela věda, ale jsou různé metody, jak na to. Identifikovalo se pohmatem, poklepem, pohledem, ať již pouhým okem či pod mikroskopem, nasvícením. Někdy bylo zapotřebí kámen rozklepnout geologickým kladívkem, jindy jsme museli nahlížet do odborné literatury. To vše pod odborným vedením pánů geologů Petra Mužáka z českolipského muzea a Kamila Zágoršeka z liberecké univerzity.

Paní Veronika Ličaverová z ekoporadny Orsej v České Lípě pro nás zase připravila několik zajímavých tvořivých dílen, ve kterých jsme zhotovovali prostorové modely krystalů, vyráběli odlitky zkamenělin, simulovali sopečnou činnost či pomocí sody a octa nafukovali balónky. Naši práci jsme završili sběrem zkamenělin u Bobřího potoka. Mnohokrát děkujeme všem výše uvedeným lektorům, že si vybrali právě prostory naší školy k uspořádání setkání geologického kroužku působícího při Geoparku Ralsko, a my jsme tak díky nim mohli prožít den plný dobrodružství s geologií. Dostali jsme také kalendář akcí geologického kroužku a Geoparku Ralsko. Těšíme se tak na další setkání.

Kravařští geolovci

Související obrázky: