Lidice – paprsek do tmy

autor: | 9. října 2013 | Doporučené

Lidice_paprsek do tmy

Lidice_paprsek do tmy

Naše výprava Školáčkem do Lidic 3. října měla dva cíle: premiéru britského filmu Lidice – paprsek do tmy a prohlídku údolí, kde do 10. června 1942 stávaly Lidice. Nejprve jsme se zúčastnili filmové projekce. Spolu s námi zde byla celá řada významných hostů, např. některé z žen, které lidickou tragédii přežily, dále britští autoři filmu a také zástupci ministerstev školství a kultury. Film se zaměřoval na osobu Sira Barnetta Strosse, který již v roce 1942 sehnal finance na znovuvybudování Lidic po skončení války. Po promítání se nás ujala paní průvodkyně a doprovodila nás do lidického údolí, kde nás seznámila se smutnou historií. Také jsme postáli u sousoší lidických dětí a přivoněli k růžím v největším růžovém sadě na světě. Děkujeme panu starostovi, že nám Školáček půjčil, i panu Křížovi, že nás jím odvezl.

Nikola Šubrtová, Tereza Krepčíková, Jaromír Přívratský