Pátá třída měla školu v přírodě

autor: | 23. června 2022 | Nepřehlédněte

Frýdlantský výběžek – to byl cíl našeho putování. Pobývali jsme v Hejnicích, ale navštívili jsme další obce: Lázně Libverda, Bílý Potok a Frýdlant. Obešli jsme všechny vyhlídky v okolí Libverda, zajímavé názvy to byly, jako např. Vyhlídka Dobrého ducha Muhu nebo Pekelské sázky a další. Líbil se nám zámek Frýdlant, vlastně zároveň hrad. Dozvěděli jsme se spoustu nových informací, třeba jak lidé žili dřív a jaké měli problémy. Ve vězení byla zeď široká 3 m, jinak bylo hodně malé. Už víme, že dámy měly pro sebe celé patro, stejně jako muži. Poslední pán rodu Glam Gallasů měl v zámku tajné poschodí za skříní přímo do dámského patra. Tam se nám moc líbilo. 

Nebo Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoku – i tam jsme vyrazili. Motorky, letadla, ponorka, velké množství šicích strojů, modely železničních stanic a podobné muzejní kousky. To bylo něco. Dokonce jsme viděli tkalcovské stavy, pozdější textilní stroje a parní stroje. Všechny expozice se nacházejí v památkově chráněném areálu bývalé textilní továrny. Zpátky jsme měli jít pěšky, ale nakonec jsme jeli vlakem. 

Také jsme prošli Ferdinandovem až k Štolpichu, kde jsme se koupali ve studeném potoce. Poblíž byly vodopády, my viděli jen ty malé. Po večeři (buchtičky s krémem) jsme si ještě opékali buřty. 

Večer jsme vždycky sportovali, fotbal, přehazka, vracečka a florbal. Všem se nám tam líbilo a užili jsme si to. Paní učitelka prý taky, tak to jsme rádi.

páťáci + paní učitelka Hurtová

Související obrázky: