První dojmy páťáků po exkurzi v Praze

Vůbec jsem nečekala, že půjdeme do dolů. Byli tam opravdoví horníci, vlastně byly to figuríny. Slyšeli jsme pravé důlní zvuky, bouchání, klepání, jízdu vozíků, různé sirény a dokonce pravý zvuk odstřelu. Bylo to úžasné, jak tam byli ti horníci mezi námi. Trochu jsem se bála, ale horník, který nás provázel, byl hodný a uklidnil nás všechny.

Claudie

Zrcadlové bludiště je super. Všude samá zrcadla, uměla nás zmenšovat, zvětšovat, hlavu máme šišatou, kulatou i hranatou. Narazíte, ani nevíte jak. Protože jsou úplně vyleštěná.

Terka

 

Byli jsme v Národním technickém muzeu. Viděli jsme toho strašně moc, od kapesních hodinek přes foťáky, kola, motorky, auta, stíhačky a lokomotivy. Nejvíc se nám všem asi líbil rudný a uhelný důl, tam bylo všechno možné, co se v dolech používá.

Dominik

Přijeli jsme lanovkou do krásného parku s růžemi. Na Petříně nejdříve do Štefánikovy hvězdárny, další zážitek v bludišti a nakonec ta obrovská výška! Petřínská rozhledna, v půlce cesty nahoru začal foukat vítr. Už jsme nahoře, super!! Pak dolů, trdelník, další fotky na památku a lanovkou dolů a na tramvaj.

Kuba

V muzeu jsme šli na výstavu Karla IV., sešli jsme dolů do dolu, potom mezi auta, hasiče, letadla, kola a lodě. Mám fotku se čtyřmi hasičskými auty najednou! Ještě nákup suvenýrů, tramvaj, metro, na vlak přes Lovosice domů k rodičům. Ukázal jsem odznak jako odměnu z hvězdárny, předal dárky a konečně do postele a spát…

Ondra

Když jsem do dolu šla, připadala jsem si jako horník. Bála jsem se, jestli na mě nespadne nějaký kámen. Ale nespadl. Žádná sranda to tam tedy nebyla. Vůbec bych nechtěla být horníkem. Zjistila jsem, že naplněný vozík vytěženým uhlím váží 1 tunu, prázdný 250 kg.

Ema

Úplně jsem byl překvapen tím, co nám průvodce dolem vyprávěl. Ta práce dělníků je ohromně těžká, ale stroje tam dole v dole, co horníci používali, to byla nádhera. V dopravní expozici první patro v sobě skrývalo staré motorky, druhé patro už bylo o vývoji starých kol a ve třetím patře jsme si povídali o letadlech. Všechno se mi líbilo.

Tomáš

Muzeum překrásné, letadla, lokomotivy, auta atd. Taky doly byly plné překvapení. Uhlí všude kolem i plné vozy s uhlím nemohly chybět. Bylo vidět, že horníci měli těžkou a špinavou práci, hlavně pracovali v horku až 35 stupňů Celsia. Ta práce je strašně nebezpečná.

Katka

V technickém muzeu mě nejvíc zaujala letadla. V dole jsme viděli, jak horníci vrtali do skály a jak tam dali dynamit. Na Petřínské rozhledně jsem se bál výšky, ale vyšel jsem až nahoru.

Honza

V dole bylo slyšet, jak padá kamení. Někdo se trošku bál. Tomáš nám přečetl pokyny před spuštěním strojů a jízdou vozíků po kolejích. Zelené tlačítko slouží stručně řečeno ke komunikaci mezi horníky.

Marie

Praha byla hezká a dobrá jídla tam mají. Byli jsme na rozhledně a byla to bomba.

Martin H.