Škola bez mobilů

autor: | 19. listopadu 2019 | Nepřehlédněte

Po sérii incidentů v posledním týdnu, které se týkaly sociálních sítí a používání mobilů při vyučování, jsme přešli do protiútoku a domluvili se s žáky, že mobilní telefony zůstanou po celou dobu vyučování vypnuté či v režimu letadlo ve školních taškách s výjimkou:

  • důležitého hovoru s rodiči
  • využití mobilu při výuce (kalkulačka, aplikace, internet) a to na pokyn učitele

Tato domluva se samozřejmě nevztahuje na polední pauzu a končí s koncem vyučování. Žáci i nadále za své mobily a všechny ostatní cenné věci odpovídají, nenechávají je v šatnách, během tělesné výchovy je uzamykají do kabinetu TV, během výuky v jiných učebnách bude jejich třída uzamčena vyučujícím konajícím dohled na chodbě.

Ten boj vedeme na různých frontách. Jednou je nezodpovědné chování žáků na sociálních sítích, na kterých by ještě ani kvůli nízkému věku neměli být. Rodiče často nevědomky své děti vystavují zbytečnému nebezpečí, které tam číhá – stalking, hateři, sexting, kybergrooming, kyberšikana atd. Rodičům doporučuji minimálně s dětmi projít seznam „přátel“ či sledujících daného profilu, zda opravdu a s jistotou všechny znáte. Obávám se, že ne. A nedejte jen na fotku či podpis, musíte jít více do hloubky! Nespoléhejte prosím na štěstí, že vám nebo vašemu dítěti se to stát přeci nemůže, protože až se to stane, bude pozdě.

Dalším velkým nešvarem je ale i chování dětí s mobilem v ruce, který neúměrně krade jejich pozornost a upíná jejich obličeje ke své obrazovce, místo aby si povídaly, učily se, prožívaly školu společně. Jde o novodobou závislost, kterou mnohdy trpíme i my dospělí. Pevně věřím, že tímto opatřením se nám podaří zlepšit atmosféru ve škole, posílit mluvenou komunikaci, důvěru a život ve škole. Předem děkuji všem rodičům, kteří s námi potáhnou za jeden provaz.

Zdeněk Šmída, ředitel školy

Související obrázky: