Stavebně jedinečné místo – pevnost Terezín

Ani varování z výskytu pavouků velkých jak golfový míček či pětadvaceti centimetrů dlouhých cihložravých slimáků, upozornění na zjevování se ducha bezhlavého vojáka se svým pověstným nožem, výstraha před temnými, vlhkými, nekonečně se klikatícími prostorami terezínského podzemí, neodradila odvážné kravařské průzkumníky před výpravou do terezínské pevnosti z 18. století, jež patří mezi nejmodernější a nejdokonalejší pevnosti bastionového typu na světě. Náš průvodce, Roman Gazsi, s námi absolvoval spolu se svou záchranářkou, „paní psovou“, Erou, okružní cestu po pevnosti, seznámil nás s jejími obrannými prvky, zasvěceně a poutavě vyprávěl o historii terezínského systému a to od dob Josefa II. až do současnosti. Nechyběly ani jeho zážitky z povodní, včetně té vůbec největší z roku 2002, které okusil na vlastní kůži. Zcela nečekané bylo setkání s panem fotografem Tomášem Kosem, který v Terezíně právě dokončoval svou sérii fotografií pro virtuální prohlídku Terezína, která bude na těchto Romanových terezínských stránkách: http://fort-terezin.cz/ spuštěna 1. 1. 2015. To však zdaleka nebylo vše. Pan průvodce pro nás připravil i bohatý doprovodný program, v jehož rámci jsme zhlédli terezínskou atrakci, stádečko nutrií, které obývají vodní příkop pevnosti. Co zhlédli! Zvířátka nám papala z ruky! Jedinečným zážitkem bylo též setkání s lamákem Pedrem, který patří ke zvířátkům, která se chovají v příkopech ke spásání trávy. Kravařští průzkumníci se na exkurzi chovali naprosto vzorně, takže bezhlavý vojáček odložil svůj obávaný nůž, nasadil si hlavu a dovolil, abychom se s ním vyfotografovali na památku na neobyčejné zážitky z terezínské výpravy.

Hana Tesárková