Velikonoční řehtání na Vísecké rychtě

autor: | 18. dubna 2011 | Akce

V sobotu jsme se na Víseckou rychtu vypravili hlavně proto, abychom tu předvedli divadelní hru Velikonoční řehtání, ale protože pro návštěvníky tu byl připravený opravdu bohatý program, nedalo nám, abychom se ho taky nezúčastnili. Bylo opravdu na co se dívat, ale nejen to, většinu činností jsme si taky mohli vyzkoušet! V bývalé konírně na nás čekala veliká díže s kynutým těstem, z něhož jsme si vytvořili podle své fantazie velikonoční jidášky, které jsme si potom upekli ve starobylé troubě. Jejich vůně se linula po celém stavení, až se všem sbíhaly sliny. Někteří z nás neodolali a jidáše hned zbaštili, někdo si je ale odnášel domů, aby se jimi pochlubil rodičům. Spolu s

námi sdílel konírnu i hrnčíř. Bylo úžasné sledovat, jak z kouska hlíny vznikají nejrozmanitější výrobky. V prvním patře rychty se, kromě výroby kraslic a šperků, pletly i pomlázky a zdobilo lítečko, symbol nadcházejícího léta, které jsme podle dávného obyčeje v průvodu donesli do vsi. Při této příležitosti jsme také vynesli Moranu, smrtku, symbol zimy. Při tom všem nám zpívaly a tancovaly Horačky, taneční soubor z Podještědí.

A co naše Divadélko? Předlohou pro dramatizaci byla povídka od Milana Bárty Velikonoční řehtání, stejný název jsme dali i hře. Řehtání, a to doslova, nás pak provázelo stále. Smáli jsme se, vlastně řehtali, pořád: při četbě povídky, při jejím převádění do „divadelnické“ podoby, při vymýšlení kostýmů, při zkouškách a nakonec i během samotného vystoupení. Řehtal taky trakař, který hrál hlavní roli. Řehtali se též diváci, mezi nimi i naše paní ředitelka Miluše Novotná, takže se jim snad náš výkon líbil.
A kdybyste si chtěli taktéž zařehtat, přijďte v úterý v 17 hodin do kravařského kostela Narození Panny Marie, kromě vystoupení žáků MŠ a ZŠ Kravaře tam taky bude Velikonoční řehtání!
Srdečně Vás zveme!

Herecký soubor Divadélka ze ZŠ v Kravařích