Vodácký kurz na Vltavě 2024

autor: | 20. června 2024 | Nepřehlédněte

Chladný týden 10.-14.6.2024 prožila parta žáků od 6. do 9. ročníku na březích krásné jihočeské řeky Vltavy. Ubytovali jsme se v hezkém a vodákům přizpůsobeném kempu Brenná a hned v úterý se nalodili ve Vyšším Brodu na chladné vltavské vody. Počasí nebylo vyloženě špatné, ale zima tedy byla. A hned první vlny a jezy prověřily naše dovednosti. Z vody jsme tak postupně lovili pádla, celé lodě a vodáky s nimi. V poledne jsme se prošli po Rožmberku, kterému vévodí nádherný hrad. Odpoledne jsme již ve větším klidu s drkotajícími zuby dojeli do našeho kempu a běželi hned do horké sprchy.

Ve středu ráno byla opět ukrutná zima, kterou podpořil vytvrvalý déšť. Rozhodli jsme se dát si tedy pauzu a jet na celé odpoledne do Českého Krumlova. A bylo to skvělé! Navštívili jsme grafitové doly, kde nám nejstarší trpaslík s nejdelším plnovousem ukázal síně svých předků a jeho kamarád trpaslík Olda doplňoval výklad průvodce o rubání horniny a dolování nejen grafitu ze skály. Večerní Krumlov, to byla prostě pohádka!

Ve čtvrtek ráno jsme už natěšeně pozorovali řeku, protáhli a zahřáli jsme zkřehlá těla a jeli vstříc nemalému množství jezů z nichž hned první u papíren Větřní rozhodně stál za to! Ještě před Krumlovem nás zase zahnal déšť a zima pod Papuščí skálu, kde již jez potopil jen jednu loďku, vyšlo to na Vojtu a Járu. Kluci statečně vylili kánoi, vyždímali trička a jelo se dál. Ten pravý odvaz a jez zvaný drtič lodí nás čekal až v Krumlově! A překvapil hned několik lodí! Potom jsme se již plavili pod mohutnými hradbami krumlovského zámku a někde tam si vodáctví začal užívat a spokojeně brmlat i největší vodník výpravy Pavel.

Celá parta byla skvělá a dokázala přežít i ukrutnou zimu, která se prostě k červnovému vodáckému kurzu nehodí. 5 stupňů Celsia v noci není nic moc. Ale i přesto jsme si užili krásný úsek Vltavy, klášter ve Vyšším Brodě, Český Krumlov a grafitový důl, Macháčka a večerní městečko Palermo.

To vše bylo ale také možné díky nezištné podpoře dalších podporovatelů, kteří s námi již dlouhé roky jezdí, vaří nám, převáží nás i věci a dokonce nás i finančně podporují. Děkuji konkrétně panu školníkovi Jaroslavu Křížovi, Standovi Krausovi a Oldovi Matějkovi. Finančně akci sponzorsky hrazenou dopravou podpořila Obec Kravaře a firma CS Kámen Plus s.r.o. Lom Dubičná, část stravy uhradil pan Kříž.. Děkujeme!

Zdeněk Šmída, ředitel ZŠ

Související obrázky: