Výprava do Českého středohoří

Trochu zeměpisu, něco přírodopisu, kousek historie, spoustu hornin, nerostů, fosilií a nesmírně zajímavé povídání o jedinečné krajině Českého středohoří s sebou ve čtvrtek 31. března přivezli k nám do školy pánové Jiří Svoboda, autor publikace Tajemství Českého středohoří, a vydavatel této knihy, pan David Surý. Nechyběla ani soutěž v poznávání hornin a nerostů v našem malém školním geoparku, v níž zabodovali sourozenci Šindelářovi, Lukáš, Anička a Mája. Další soutěžení bylo vědomostní, tři otázky prověřily pozornost žáků při přednášce, a protože správně odpověděla většina posluchačů, los rozhodl o pětici výherců. Nádherné ceny v podobě kolekce s polodrahokamy, českými granáty či zkamenělinami získali: Honza Hlaváček, Kuba Bráza, Kristýna Kornová, Aneta Kuchyňková a Vlasta Václavík. Velmi přínosnou a zajímavou součástí besedy bylo určování druhů hornin a minerálů v geoparku a v mineralogické sbírce školy panem Jiřím Svobodou, kterého pro jeho rozsáhlé vědomosti kolega trefně nazval „googlem Českého středohoří“.

I přestože rouška mnohých tajemství Českého středohoří byla na besedě poodkryta, další zajímavosti této oblasti lákají k průzkumu – třeba právě s jedinečnou publikací Tajemství Českého středohoří v rukou.

Hana Tesárková