Výprava do hlubin Země

autor: | 29. listopadu 2019 | Nepřehlédněte

Geolog, mineralog a paleontolog v jedné osobě, Petr Mužák z Geoparku Ralsko, se s námi v sobotu 23. 11. 2019 vydal symbolicky zamknout hrad Ronov. Byla to zároveň cesta proti proudu času do minulosti Země v našem regionu. S panem Mužákem jsme se nejprve vrátili v čase o 100 miliónů let. U kamenného stolu poblíž kravařské zastávky jsme se zatajeným dechem naslouchali vyprávění o dobách, kdy bylo celé Českolipsko zalito mořem. Pan Mužák nám z té doby ukázal některé zkameněliny, které nalezl v okolí stavby obchvatu. Za svůj nejdůležitější objev označil mušli platiceramus manteli. Pod lupou jsme si dále prohlédli třeba doupě raka se šupinkami rybiček, ježovku čili pozůstatky po mořském ježkovi, „zkamenělou žížalu“, stopy po lezení podmořských červíků. A pak už se šplhalo na Ronov, který je starý asi 20 – 30 miliónů let. I o jeho geologické minulosti nám pan Mužák vyprávěl. Zamykání jsme tentokrát neukončili opékáním buřtů, ale hledáním zajímavých hornin a minerálů v blízkosti kravařského obchvatu. Děkujeme panu Mužákovi za vydařenou výpravu a OU Kravaře za pomoc při finančním zajištění akce.

Hana Tesárková + Iva Pešková

Související obrázky: