Vzpomínka na Lidice

autor: | 7. října 2013 | Nepřehlédněte

Lidice a Buštěhrad 2013

Lidice a Buštěhrad 2013

Ve středu 25. září 2013 jsme se vydali do bývalých Lidic. Proč bývalých? Tato vesnice byla totiž 10. června 1942 vyhlazena nacisty. Z jakého důvodu? Nacisté se domnívali, že atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha byl spáchán občanem z Lidic. Domněnka však byla mylná. Za vším stál zašifrovaný dopis dvou milenců. Toto a mnoho dalšího jsme se na exkurzi dozvěděli. Také jsme ve studovně prohlíželi staré fotografie a mohli porovnávat, jak vesnice vypadala před vypálením. S průvodkyní jsme si prošli celé údolí, kde Lidice dříve stály. Kostel, Horákův statek, škola, hřbitov, domy, rybník… to vše jsme si mohli už jen stěží představit. Prohlídku jsme zakončili u sousoší lidických dětí. Na cestě zpět jsme se zastavili v Muzeu Oty Pavla v Buštěhradu. Tam jsme se dozvěděli spoustu informací z jeho života a seznámili se s jeho nejvýraznějšími koníčky: sportem, rybařením a spisovatelstvím. Také jsme postáli u rybníka, kde Ota Pavel rád rybařil. Odvezli jsme si spoustu dojmů. Převládal smutek, rozhořčení, zlost a vztek nad tím, co je schopen člověk druhému člověku učinit.

Deváťáci